Samochody seryjne
arkusz w PDF

CITROEN C 1 II (2014-2022)

Galeria CITROEN C 1 II

Druga generacja samochodów C1 debiutowała oficjalnie w marcu 2014 roku, podczas genewskiego Salonu Samochodowego. Ich sprzedaż rozpoczęto w połowie tegoż roku. Zachowano dotychczasową ogólną koncepcję konstrukcyjną, a nowe nadwozie typu hatch-back miało niemal takie same wymiary, ale wzmocniono strukturę nośną. Większa sztywność jest korzystna ze względów bezpieczeństwa i niezbędna ze względu na wprowadzenie odmiany z otwieranym płóciennym dachem (o nazwie Airscape). Obłe kształty nadwozia wpisywały się w aktualną stylistykę marki Citroen. Nadal oferowano wersje trzy- i pięciodrzwiowe.

Do napędu zastosowano ekonomiczne trzycylindrowe silniki benzynowe. Podstawowa jednostka o pojemności skokowej 1,0 dm3 opracowana przez specjalistów z Toyoty została nieco zmodernizowana. Nowością było wprowadzenie drugiego silnika o pojemności 1,2 dm3, opracowanego w koncernie PSA. Oba silniki współpracują z pięciobiegowymi skrzyniami przekładniowymi, przekazującymi napęd na koła przednie.

W kwietniu 2018 roku samochody tej rodziny poddano niewielkiej modernizacji. Zrezygnowano z silnika PSA, a wprowadzone zmiany w jednostce Toyoty zaowocowały niewielkim wzrostem mocy i spełnieniem nowych wymogów ekologicznych.

Zakończenie produkcji samochodów rodziny C1 nastąpiło w styczniu 2022 roku. Następcy tego modelu nie przewidziano.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2022 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu