Samochody seryjne
arkusz w PDF

SKODA FABIA IV (2021-...)

Galeria SKODA FABIA IV

Prezentacja samochodów Fabia czwartej generacji odbyła się w maju 2021 roku, natomiast debiut rynkowy nastąpił jesienią tegoż roku. Nowa Fabia oferowana jest tylko w wersji pięciodrzwiowego hatch-beck’a. Z wersji kombi zrezygnowano by nie tworzyć wewnętrznej konkurencji wobec modeli Kamiq i Scala.

W konstrukcji tej generacji wykorzystano modularną platformę MQB w najmniejszej odmianie A0, co przyczyniło się do istotnego powiększenia nadwozia. Rozstaw osi zwiększono o 95 mm, a długość całkowita wzrosła o 110 mm. Szerokość nadwozia została powiększona o 50 mm. Zmiany te korzystnie wpłynęły zarówno na wymiary wnętrza jak i bagażnika. Jego podstawowa pojemność wzrosła do 380 dm3. Kształty nadwozia zostały dopracowane pod względem aerodynamicznym, a we wnętrzu zastosowano nowy system informacyjno-rozrywkowy z powiększonym ekranem dotykowym.

Gama jednostek napędowych została ograniczona do silników benzynowych z trzema lub z czterema cylindrami. Silniki trzycylindrowe o pojemności skokowej 1,0 dm3 oferowano w wersjach wolnossących i doładowanych. Większy silnik o pojemności 1,5 dm3 wyposażono w turbosprężarkę. We wszystkich wersjach napęd przenoszony był na koła przednie, przy czym stosowano skrzynie pięcio- i sześciobiegowe oraz dwusprzęgłowe o siedmiu przełożeniach.

Nowością 2022 roku była wersja wyposażeniowa Monte Carlo.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2023 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu