Samochody seryjne
arkusz w PDF

NISSAN PRIMERA I (1990-1997)

Galeria NISSAN PRIMERA I

Model Primera był od początku dostępny w dwóch wersjach nadwoziowych cztero- i pięciodrzwiowej (notch-back i hatch-back). Pojazdy z tymi nadwoziami produkowano w brytyjskiej fabryce w Sunderland, natomiast wersja z nadwoziem kombi pochodziła z Japonii. Debiut rynkowy modelu Primera odbył się w lutym 1990 roku, natomiast wersja kombi pojawiła się później, jesienią tegoż roku.

Nadwozie o spokojnej, eleganckiej sylwetce zostało dobrze przyjęte na rynku. Do napędu Primery stosowano gamę silników, składająca się z trzech jednostek benzynowych oraz wolnossącego silnika Diesla o pojemności skokowej 2,0 dm3. Silniki benzynowe miały pojemność 1,6 i 2,0 dm3 (dwie wersje) i układy rozrządu z 4 zaworami w każdym cylindrze. Wszystkie zespoły napędowe zabudowano poprzecznie, a napęd doprowadzany był na koła przednie. Początkiem 1991 roku ukazała się wersja z napędem na obie osie, napędzana silnikiem o pojemności 2,0 dm3.

W 1993 roku silniki 1,6 i 2,0 dm3 wyposażone zostały w wielopunktowy wtrysk paliwa. W następnym roku przeprowadzono operację face-lifting. Zmianami objęto wlot powietrza, zderzaki oraz niektóre elementy wnętrza.

Zakończenie produkcji samochodów Primera pierwszej generacji odbyło się w dwóch etapach. W 1996 roku ukończono wytwarzanie wersji notch-back i hatch-back, natomiast w następnym roku zakończyła się produkcja modeli z nadwoziem kombi.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2020 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu