Samochody seryjne
arkusz w PDF

NISSAN PRIMERA III (2001-2007)

Galeria NISSAN PRIMERA III

Zapowiedzią następnej generacji modelu Primera był samochód studialny o nazwie Vision prezentowany podczas Salonu Samochodowego w Paryżu w 2000 roku.

Debiut rynkowy trzeciej generacji odbył się w Japonii latem 2001 roku, natomiast premiera europejska odbyła się nieco później, podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie n/Menem. Sprzedaż w Europie ruszyła w marcu 2002 roku.

Początkowo oferowano tylko nadwozia typu notch-back i kombi. Trzecie nadwozie typu hatch-back pojawiło się na rynku w czerwcu 2002 roku. Wszystkie nadwozia wyróżniały się śmiałą i awangardową stylizacją, a ich kształty zbliżały się do formy jednobryłowej. Tablica rozdzielcza miała centralnie umieszczony zestaw wskaźników. Pojazdy wyposażono w najnowsze systemy elektroniczne.

Gama dostępnych silników składała się z trzech jednostek benzynowych o pojemności skokowej 1,6, 1,8 i 2,0 dm3 oraz turbodoładowanego silnika Diesla o pojemności 2,2 dm3. Równie bogaty był wybór skrzyń przekładniowych. Oprócz skrzyń mechanicznych z pięcioma lub sześcioma biegami w ofercie znalazły się automatyczne skrzynie hydromechaniczne i mechaniczne cierne typu CVT. We wszystkich wersjach napęd przekazywany był na koła przednie.

W połowie 2003 roku rozszerzono gamę jednostek napędowych o turbodoładowany silnik Diesla o pojemności 1,9 dm3 oraz zmodernizowano większy silnik 2,2 dm3. W następnym roku zmodernizowano wnętrze i wzbogacono wyposażenie.

Produkcję samochodów Primera zakończono jesienią 2006 roku.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2020 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu