Samochody seryjne
arkusz w PDF

FORD FIESTA IV (2008-2017)

Galeria FORD FIESTA IV

Podczas Salonu Samochodowego w Genewie, w marcu 2008 roku, zaprezentowano kolejną generację Fiesty, ale jej sprzedaż rozpoczęto jesienią. Dynamicznie i atrakcyjnie ukształtowane dwubryłowe nadwozie było nieco dłuższe od poprzednika, ale rozstaw osi praktycznie nie uległ zmianie. W ofercie znalazły się zarówno wersje trzy- jak i pięciodrzwiowe. Na rynek amerykański i azjatycki przygotowano trzybryłową wersję nadwoziową.

Bazowy silnik benzynowy miał pojemność skokową 1,25 dm3, ale stosowano także jednostki o pojemności 1,4 i 1,6 dm3. Dostępne były także turbodoładowane silniki Diesla o pojemności 1,4 i 1,6 dm3.

Początkiem 2009 roku do programu produkcji weszła proekologiczna wersja o nazwie Econetic, napędzana silnikiem Diesla o pojemności 1,6 dm3.

Jesienią 2012 roku, podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie n/Menem zaprezentowano zmodernizowaną rodzinę samochodów Fiesta. Modernizacja ta dotyczyła nie tylko zmiany wyglądu (face-lifting) i objęła także gamę silnikową. Sprzedaż zmodernizowanych pojazdów ruszyła w Europie na przełomie stycznia i lutego 2013 roku. Największe zmiany wprowadzono w przedniej części nadwozia.

Dotychczasowy bazowy silnik benzynowy o pojemności 1,25 dm3 zaoferowano w dwóch wersjach. Nowością było wprowadzenie trzycylindrowego silnika o pojemności 1,0 dm3, zarówno w wersji wolnossącej jak i doładowanej (EcoBoost).

W grupie silników Diesla pojawił się nowy silnik o pojemności zmniejszonej do 1,5 dm3.

W 2013 roku rodzina Fiesty powiększyła się o usportowioną wersję ST napędzaną turbodoładowanym silnikiem benzynowym o pojemności 1,6 dm3 z rodziny EcoBoost. W kolejnym roku debiutował na rynku usportowiony model wyposażony w wysilony trzycylindrowy silnik o pojemności 1,0 dm3.

Zakończenie produkcji samochodów tej generacji nastąpiło wiosną 2017 roku.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2019 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu