Samochody seryjne
arkusz w PDF

KIA SPORTAGE III (2010-2016)

Galeria KIA SPORTAGE III

Trzecia generacja samochodów Sportage miała oficjalną prezentację w marcu 2010 roku podczas Salonu Samochodowego w Genewie. Produkcję tych pojazdów podjęto na Słowacji, a ich sprzedaż rozpoczęto w sierpniu 2010 roku.

Całkowicie nowe nadwozie zatraciło sylwetkę typu kombi i stało się pięciodrzwiowym hatch-back’iem o oryginalnej stylizacji. Jest dłuższe od poprzednika o 9 cm, natomiast rozstaw osi został zwiększony jedynie o 1 cm. Mniejsza o 6 cm wysokość przyczyniła się do uzyskania bardziej dynamicznych proporcji.

Początkowo zaoferowano dwie wersje silnikowe o pojemności skokowej 2,0 dm3. Był to wolnossący silnik benzynowy i turbodoładowany silnik Diesla. Stosowano je zarówno w wersjach 4WD jak i 2WD. Kilka miesięcy później gama jednostek napędowych została powiększona o dwa dalsze silniki. Były to nieco mniejsze, ale bardziej ekonomiczne silniki; benzynowy o pojemności 1,6 dm3 i turbodiesel o pojemności 1,7 dm3. Przeznaczono je do wersji z napędem na koła przednie. Na rynku amerykańskim oferowano wersje z mocniejszymi silnikami benzynowymi, produkowane w Korei Południowej.

Początkiem 2014 roku przeprowadzono modernizację tej rodziny pojazdów. W ramach face-liftingu nieznacznie zmieniono wlot powietrza, a w tylnych lampach zastosowano diody LED. We wnętrzu zmieniono zestaw wskaźników. W gamie jednostek napędowych pojawił się nowy silnik benzynowy o pojemności 2,0 dm3, wyposażony w bezpośredni wtrysk paliwa (GDI).

Zakończenie produkcji samochodów Sportage trzeciej generacji nastąpiło końcem 2016 roku.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2023 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu