Samochody seryjne
arkusz w PDF

MAZDA MX 3 (1991-1999)

Galeria MAZDA MX 3

Mały sportowy samochód oznaczony symbolem MX-3 miał swoją europejską premierę w marcu 1991 roku. Pod względem konstrukcyjnym wykazywał silne związki z rodziną samochodów 323. Nadwozie typu coupe miało zwartą, nieco agresywną sylwetkę. Obłe kształty pozbawione ostrych krawędzi pozwoliły na uzyskanie stosunkowo niskiej wartości współczynnika oporu powietrza.

Wykorzystano nieco skróconą płytę podłogową z modelu 323, a wnętrze otrzymało klasyczny układ siedzeń, czyli 2+2. Przednie fotele zapewniały wygodne warunki jazdy nawet dla osób wysokiego wzrostu, natomiast siedzenia tylne były zdecydowanie ciaśniejsze. Samochód miał napęd na koła przednie, a zespoły napędowe zabudowane były w układzie poprzecznym.

Początkowo samochód dostępny był z dwoma typami silników benzynowych. Wersja podstawowa wyposażona była w czterocylindrowy silnik o pojemności skokowej 1,6 dm3, z jednym wałkiem rozrządu umieszczonym w głowicy. Bardziej dynamiczna wersja otrzymała silnik w układzie V6 o pojemności 1,9 dm3. Był to jeden z najmniejszych silników o takim układzie cylindrów.

Obie wersje silnikowe oferowane były zarówno z mechanicznymi ręcznymi, jak i z automatycznymi hydromechanicznymi skrzyniami biegów.

W 1994 roku wersja podstawowa została wyposażona w nieco mocniejszy silnik o pojemności 1,6 dm3, z dwoma wałkami rozrządu w głowicy.

Początkiem 1999 roku produkcja modelu MX-3 została zakończona.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2022 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu