Samochody seryjne
arkusz w PDF

DAEWOO LANOS (1997-2002)

Galeria DAEWOO LANOS

Model o nazwie Lanos był pierwszym modelem tej firmy opracowanym po rozwiązaniu spółki z GM i reprezentował firmę Daewoo w segmencie rynkowym C. Prace nad konstrukcją tego pojazdu rozpoczęto jesienią 1993 roku. Projekt bryły nadwozia oraz jego wnętrza zlecono znanej włoskiej firmie Ital Design. Zespoły napędowe opracowano w niemieckim centrum rozwojowym Daewoo. Seryjna produkcja Lanosa rozpoczęła się wiosną 1997 roku w koreańskim zakładzie Pupyong.

Nadwozie o obłych kształtach charakteryzowało się wydłużonym segmentem silnikowym. Do produkcji skierowano dwubryłowe nadwozie typu hatch-back (trzy- oraz pięciodrzwiowe) i trzybryłowe typu notch-back w układzie czterodrzwiowym.

Początkowo uruchomiono produkcję Lanosów z trzema alternatywnymi zespołami napędowymi. W gamie silników znalazły się trzy benzynowe jednostki o pojemności skokowej 1,35, 1,5 i 1,6 dm3. Ten ostatni silnik wyposażony był w głowicę z czterema zaworami dla każdego cylindra. We wszystkich wersjach napęd przekazywany był na koła przednie poprzez pięciobiegowe mechaniczne skrzynie przekładniowe, ale w opcji dostępne były również automatyczne skrzynie hydromechaniczne.

Na przełomie września i października 1997 roku produkcja Lanosa została podjęta przez Daewoo-FSO w Warszawie. W 1999 roku wprowadzono do produkcji silnik o pojemności 1,5 dm3 wyposażony w 16-zaworową głowicę.

Nowością 2000 roku był model Sport z nadwoziem trzydrzwiowym i silnikiem o pojemności 1,6 dm3. W tym samym roku przeprowadzono niewielką modernizację nadwozi. Wersje z nadwoziami dwubryłowymi otrzymały inne tylne lampy, a w wersji trzybryłowej, produkowanej w Korei zmieniono formę tylnej części nadwozia (pokrywa bagażnika i lampy).

W 2002 roku zakończono produkcję wszystkich wersji Lanosów w Korei Południowej.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2022 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu