Samochody seryjne
arkusz w PDF

CADILLAC BLS (2006-2009)

Galeria CADILLAC BLS

Model BLS został opracowany głównie z myślą o rynku europejskim. Oficjalna prezentacja odbyła się jesienią 2005 roku podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie n/Menem. Był to wówczas najmniejszy model tej marki. Pojazd powstał na platformie Epsilon, którą już wcześniej wykorzystano w kilku modelach koncernu General Motors (Chevrolet Malibu, Opel Vectra C i Signum, Saab 9-3) oraz w Fiacie Croma (drugiej generacji). Zarząd koncernu decydował o uruchomieniu produkcji samochodów BLS w Szwecji, w fabryce Saabów w miejscowości Trollhattan, która miała wówczas niewykorzystane moce produkcyjne.

Trzybryłowe nadwozie miało układ czterodrzwiowy, a pod względem stylistycznym wyraźnie nawiązywało do większych modeli marki Cadillac. Rozstaw osi był identyczny jak w modelu Saab 9-3, a długość całkowita tego „malucha” wynosiła niemal 4,7 m.

W pierwszym okresie w samochodach BLS stosowano gamę czterech jednostek napędowych. Wszystkie silniki wyposażono w turbodoładowanie, a były to trzy silniki benzynowe i jeden diesel. Silniki benzynowe (czterocylindrowe i V6) pochodziły z gamy Saaba, natomiast turbo diesel był konstrukcją Fiata (Fiat był wówczas partnerem GM). Wszystkie modele miały napęd na koła przednie, a stosowano zarówno mechaniczne jak i automatyczne skrzynie przekładniowe.

W listopadzie 2007 roku uruchomiono produkcję drugiej wersji nadwoziowej czyli pięciodrzwiowe kombi. W tym samym czasie gamę silników powiększono o dwie nowe jednostki napędowe. Jednym z nich był silnik przystosowany do spalania bioetanolu (FlexPower), a drugim mocniejszy diesel z dwoma turbosprężarkami.

Pod koniec 2008 roku wprowadzono do produkcji samochody z dołączanym napędem tylnej osi. Były one wyposażone w nieco mocniejszy benzynowy silnik V6.

Zakończenie produkcji samochodów BLS nastąpiło w sierpniu 2009 roku. Powodem tak szybkiego zakończenia produkcji były niezadawalające wyniki sprzedaży. Nabywców znalazło jedynie 7356 egzemplarzy. Następcy wówczas nie przygotowano.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2023 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu