Samochody seryjne
arkusz w PDF

VOLKSWAGEN NEW BEETLE (1998-2010)

Galeria VOLKSWAGEN NEW BEETLE

W 1994 roku na kilku Salonach Samochodowych, w stoisku marki Volkswagen prezentowano samochód studialny o nazwie Concept1. Kształty nadwozia tego pojazdu silnie nawiązywały do tak popularnego przed laty Volkswagena „Garbusa”. Wielkie zainteresowanie tym pojazdem skłoniło zarząd firmy do podjęcia decyzji o uruchomieniu produkcji seryjnej.

Produkcję tego modelu, który nazwano New Beetle, zlokalizowano w Meksyku, a jej początek miał miejsce w styczniu 1998 roku.

W konstrukcji tego pojazdu wykorzystano płytę podłogową oraz większość zespołów mechanicznych z modelu Golf (IV-generacji), tak więc pod względem mechanicznym znacznie odbiegał od klasycznego „Garbusa”. Przyjęte kształty nadwozia wpłynęły na ograniczenie wymiarów wnętrza i bagażnika.

W pierwszym okresie do produkcji skierowano dwie wersje silnikowe. Silnik benzynowy miał pojemność skokową 2,0 dm3, natomiast turbodoładowany silnik Diesla (TDI) – 1,9 dm3.

Pojazdy miały napęd na koła przednie i dostępne były zarówno ze skrzyniami przekładniowymi manualnymi jak i automatycznymi.

Pod koniec 1999 roku wprowadzono do produkcji dwie dalsze benzynowe wersje silnikowe. Tańszy model wyposażono w silnik o pojemności 1,6 dm3, a drugi został wyposażony w dynamiczny turbodoładowany silnik o pojemności 1,8 dm3.

W maju 2000 roku rozpoczęto wytwarzanie limitowanej serii (liczącej 250 sztuk)

ekskluzywnej i bardziej dynamicznej wersji RSi. Silnik V6 o pojemności 3,2 dm3 poprzez sześciobiegową skrzynkę przekładniową napędzał wszystkie koła pojazdu.

Pod koniec tegoż roku na rynku pojawiły się następne wersje silnikowe tego pojazdu. Pierwsza z nich otrzymała benzynowy silnik VR5 o pojemności 2,3 dm3, a druga turbodoładowany silnik Diesla z pompowtryskiwaczami. W 2001 roku do gamy silnikowej dołączyła najmniejsza benzynowa jednostka o pojemności 1,4 dm3.

Wiosną 2003 roku uruchomiono produkcję nowej wersji z otwartym nadwoziem typu kabriolet.

Jesienią 2005 roku, podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie n/Menem, debiutował New Beetle po modernizacji (face-lifting). Zmieniono kształty przednich i tylnych błotników, obu zderzaków oraz lamp.

Zmiany nastąpiły także w gamie silników. Zrezygnowano z silnika VR5 oraz ze słabszej wersji turbodiesla, a pozostałe jednostki zmodernizowano tak aby spełniały normę Euro IV.

Zakończenie produkcji samochodów tej rodziny nastąpiło w drugiej połowie 2010 roku, a następcami były pojazdy z nowej rodziny o skróconej nazwie - Beetle.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2022 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu