Samochody seryjne
arkusz w PDF

PEUGEOT 806 (1994-2002)

Galeria PEUGEOT 806

Samochód ten należy do rodziny oznaczonej symbolem U 60 (czasem określanej jako Eurovan), będącej efektem współpracy dwóch ówczesnych potęg motoryzacyjnych, czyli grup FIAT Auto i PSA (Citroen - Peugeot). Jest typowym reprezentantem grupy dużych europejskich samochodów wielofunkcyjnych MPV.

Model 806 trafił na rynek w połowie 1994 roku. Wszystkie samochody rodziny U 60 produkowane były w nowej fabryce we francuskiej miejscowości Valenciennes.

Zgrabna sylwetka nadwozia z silnie pochyloną szybą przednią charakteryzowała się niską wartością współczynnika oporu powietrza. Zastosowano przesuwne drzwi boczne, co ułatwiało zajmowanie miejsc w drugim i trzecim rzędzie.

We wnętrzu przewidziano trzy rzędy indywidualnych foteli, na których może podróżować 7 osób. Liczba osób wzrastała do 8, jeżeli zamiast foteli tylnych zamontowana była trzyosobowa kanapa. Fotele można było składać lub ustawiać w różny sposób na płaskiej podłodze pojazdu.

Początkowo do napędu stosowane były silniki benzynowe o pojemności skokowej 2,0 dm3 (wolnossący i turbodoładowany) oraz turbodoładowany silnik Diesla o pojemności 1,9 dm3. Napęd przekazywano na koła przednie poprzez pięciobiegowe mechaniczne skrzynie przekładniowe. W 1996 roku wprowadzono nowe jednostki napędowe. Był to silnik benzynowy o pojemności 1,8 dm3 oraz większy turbodiesel o pojemności 2,2 dm3.

Na początku 1999 roku trafił na rynek zmodernizowany model 806. Po face-liftingu zmieniła się przednia i tylna część nadwozia. Nastąpiły także zmiany w gamie silników, głównie pod kątem wymogów normyEuro2. Nowością był silnik Diesla o pojemności 2,0 dm3 z systemem wtrysku Common Rail (HDI).

Zakończenie produkcji samochodów rodziny 806 nastąpiło początkiem 2002 roku. Nastepca nosił oznaczenie 807.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2023 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu