Samochody seryjne
arkusz w PDF

ALFA ROMEO STELVIO (2016-...)

Galeria ALFA ROMEO STELVIO

Samochód o nazwie Stelvio jest pierwszym modelem kategorii SUV w historii marki Alfa Romeo. Oficjalny debiut tego pojazdu odbył się w listopadzie 2016 roku podczas Salonu Samochodowego w Los Angeles. Nazwa modelu pochodzi od alpejskiej przełączy znanej z licznych zakrętów. Sprzedaż pojazdów ruszyła wiosną 2017 roku.

Podstawą konstrukcji tego samochodu jest nowa platforma o nazwie Giorgio, stosowana także w aktualnym modelu Giulia. Dwubryłowe nadwozie w układzie pięciodrzwiowym jest konstrukcją samonośną, w której wiele elementów poszycia wykonano z blachy aluminiowej. Przy rozstawie osi 2818 mm długość całkowita pojazdu wynosiła niemal 4,7 m. W zewnętrznej dynamicznie ukształtowanej formie nadwozia zawarto elementy typowe dla marki Alfa Romeo.

Gama jednostek napędowych składała się początkowo z czterocylindrowych silników benzynowych o pojemności skokowej 2,0 dm3 oraz silników Diesla o pojemności 2,2 dm3 oferowanych w kilku odmianach o zróżnicowanych osiągach. Wszystkie jednostki były łączone z hydromechnicznymi "automatami" o ośmiu biegach. Wersje bazowe miały napęd kierowany na koła tylne, ale w ofercie było wiele pojazdów z napędem obu osi (noszących oznaczenia Q4).

W listopadzie 2017 roku gama modelowa powiększyła się o wersję Quadrifoglio wyposażoną w dynamiczny silnik V6 o pojemności 2,9 dm3 opracowany w firmie Ferrari.

W połowie 2018 roku wszystkie silniki zostały zmodernizowane pod kątem nowych wymogów ekologicznych, a dodatkowo silniki Diesla zyskały nieco większą moc.

W listopadzie 2019 roku przeprowadzono modernizację wnętrza

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2023 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu