Logo Auto-era
Logo Auto-era

Katalog samochodów studialnych

Citroen C Crosser (2001)

Miniatura Citroen C Crosser

Samochód studialny o nazwie C Crosser prezentowany był podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie n/Menen w 2001 roku. Model ten stanowił wizję przyszłościowego pojazdu o charakterze rekreacyjnym. Projektanci nie wzorowali się na żadnym innym modelu i opracowali nowatorską koncepcję zagospodarowania wnętrza przewidzianego dla sześciu osób. Niemal jednobryłowe nadwozie o długości 4280 mm miało nietypowo ukształtowaną sylwetkę, a jego konstrukcja pozwalała na pewną transformację. Tylna część dachu miała budowę segmentową i mogła być składana, co powodowało że pojazd stawał się pick-up'em. Po złożeniu siedzeń tylnych powstawała płaska powierzchnia ładunkowa o znacznych wymiarach (1,9 x 1,2 m).

Do napędu pojazdu zastosowano silnik benzynowy o pojemności skokowej 2,0 dm3 wyposażony w układ bezpośredniego wtrysku paliwa. Silnik współpracował z automatyczną skrzynią przekładniową, a napęd rozdzielany był na obie osie. Hydropneumatyczne zawieszenie kół umożliwiało zmianę prześwitu w granicach 140 - 200 mm. Układ kierowniczy oddziaływał na cztery koła pojazdu.

Sterowanie samochodem odbywało się na drodze elektrycznej (system "drive by wire"). Zrezygnowano z pedałów i tradycyjnej dźwigni zmiany biegów na rzecz wielofunkcyjnej "kierownicy". Urządzenie to można było przesuwać, tak aby prowadzenie pojazdu było możliwe z każdego z trzech przednich siedzeń.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024