Logo Auto-era
Logo Auto-era

Katalog samochodów studialnych

Volvo SCC (2001)

Miniatura Volvo SCC

Na Salonie Samochodowym w Detroit w 2001 roku firma Volvo przedstawiła studium bezpiecznego pojazdu niedalekiej przyszłości oznaczonego skrótem SCC (Safety Concept Car). Projektanci firmy chcieli pokazać, że pojazd bezpieczny wcale nie musi wyglądać ociężale i zaproponowali atrakcyjne kształty nadwozia. Wybrano formułę kombi-coupe, którą już zastosowano we wczesnych latach 70-tych w modelu Volvo 1800 ES. Bryła nadwozia, zwłaszcza w tylnej części, przypomina nieco swego przodka, zaś profil boków nadwozia nawiązuje do współczesnych modeli S60 i S80.

W szczególny sposób zadbano o widoczność z miejsca kierowcy. Pojazd ma ażurową konstrukcję słupków przednich oraz specjalny kształt słupków środkowych, który ułatwia widoczność na boki. Nowością są też czteropunktowe pasy bezpieczeństwa związane z ramą foteli. Samochód wyposażono w szereg urządzeń elektronicznych pomagających kierowcy bezpieczne dotarcie do celu.

Volvo SCC jest bezpieczne także dla pieszych i rowerzystów. Przednia część nadwozia jest obła i "miękka", a zewnętrzna poduszka gazowa chroni ich przed uderzeniem o szybę przednią i słupki.

Do napędu pojazdu zastosowano 5-cylindrowy rzędowy silnik o pojemności skokowej 2,4 dm3 znany z seryjnych modeli Volvo. Moc maksymalna tego silnika wynosi 125 kW (170 KM). Z silnikiem współpracuje automatyczna skrzynia przekładniowa, która przekazuje napęd na koła przednie.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024