Samochody seryjne
arkusz w PDF

FORD KA I (1996-2008)

Galeria FORD KA I

Wersja docelowa modelu Ka została jednak znacznie zmieniona pod względem stylistycznym w stosunku do prototypu. Produkcja seryjna pojazdów przeznaczonych dla Europy ruszyła w hiszpańskich zakładach Forda w Walencji. Rok później uruchomiono produkcję tych pojazdów w Brazylii.

Dwubryłowe nadwozie typu hatch-back w układzie trzydrzwiowym zostało zabudowane na nieco skróconej płycie podłogowej pochodzącej z modelu Fiesta. Charakteryzowało się ono bardzo nowatorską i awangardową stylizacją, należącą do nowej wówczas linii Forda określanej jako New Edge Design. Kształty pojazdu zostały oparte na obłych powierzchniach łączonych zdecydowanymi krawędziami. Rozbudowane zderzaki z tworzywa sztucznego obejmowały także nadkola.

Koła pojazdu umieszczono w narożnikach nadwozia, co korzystnie wpłynęło na wymiary wnętrza. Tu również wprowadzono eliptyczne kształty przy komponowaniu wystroju wnętrza.

Dostęp do bagażnika uzyskiwano poprzez owalny tylny otwór drzwiowy.

Do napędu zastosowano czterocylindrowe silniki benzynowe o pojemności skokowej 1,3 dm3 (w dwóch wersjach mocy). Były to jednostki starszej konstrukcji, z wałkiem rozrządu umieszczonym w kadłubie. Napęd przenoszony był na koła przednie poprzez 5-biegową manualną skrzynię przekładniową.

Zespoły podwoziowe zostały w większości przejęte z większego modelu Fiesta.

Od jesieni 1997 roku w Brazylii dostępna jest także wersja z silnikiem o pojemności 1,0 dm3.

W czerwcu 2002 roku wyprodukowano milionowy egzemplarz modelu Ka. Na przełomie lat 2002/2003 zdecydowano się na zmianę podstawowego silnika. Nowy silnik z rodziny Duratec miał taką samą pojemność i również oferowany był w dwóch wersjach różniących się osiągami.

Większy silnik o pojemności 1,6 dm3 zastosowano w usportowionej wersji o nazwie SportKa, oferowanej także w Europie. Na bazie tego modelu powstał model StreetKa z otwartym nadwoziem, produkowany we Włoszech.

Produkcję samochodów Ka pierwszej generacji zakończono w 2009 roku.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2020 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu