Samochody seryjne
arkusz w PDF

FIAT PANDA II (2003-2012)

Galeria FIAT PANDA II

W marcu 2003 roku, na genewskim Salonie Samochodowym zaprezentowano następcę Pandy, który początkowo nosił nazwą Gingo. Po proteście firmy Renault (ze względu na podobieństwo do Twingo) zarząd Fiata zdecydował się na ponowne użycie nazwy Panda.

Nowa Panda otrzymała większe pięciodrzwiowe nadwozie typu hatch-back, które wyróżniało się stosunkowo dużą wysokością. Produkcję tych pojazdów rozpoczęto w polskich zakładach Fiata w Tychach. Udana konstrukcja i wysoka jakość produkcji została doceniona zarówno przez europejskich klientów jak i znawców motoryzacji. Pojazd ten otrzymał zaszczytny tytuł Samochodu Roku 2004.

Początkowo oferowano dwie wersje silnikowe, napędzane czterocylindrowymi jednostkami benzynowymi o pojemności skokowej 1,1 lub 1,2 dm3. Napęd kół przednich odbywał się poprzez pięciobiegowe mechaniczne skrzynie przekładniowe. W 2004 roku wprowadzono do produkcji wersję 1,3 JTD wyposażoną w nowoczesny turbodoładowany silnik Diesla. Pod koniec tego roku trafiły na rynek wersje z dołączanym napędem osi tylnej. Większe koła jezdne i zmiany w ich zawieszeniu wpłynęły na zwiększenie prześwitu.

W 2005 roku debiutowała Panda Cross wyposażona w silnik Diesla i napęd obu osi, a wyróżniająca się odmiennym wyglądem i kołami o średnicy 15”.

W połowie 2006 roku rodzina Pandy została uzupełniona o usportowioną wersję 100 HP, która otrzymała 16-zaworowy silnik o pojemności 1,4 dm3 oraz skrzynię przekładniową o sześciu biegach.

We wrześniu 2007 roku wyprodukowano milionowy egzemplarz Pandy drugiej generacji. Dwa lata później nastąpiły zmiany w gamie silników. Wycofano z produkcji benzynowy silnik o pojemności 1,1 dm3, natomiast zmodernizowano jednostkę o pojemności 1,2 dm3 oraz silnik Diesla. Zwiększono osiągi tych silników i dostosowano je do wymogów normy Euro5.

Wiosną 2012 roku, po prezentacji trzeciej generacji modele produkowane w Polsce określano jako Panda Classic.

Zakończenie produkcji samochodów Panda w Tychach nastąpiło 20 grudnia 2012 roku. Ogółem wyprodukowano 2 168 491 tych pojazdów, ale w Polsce sprzedano ich tylko nieco ponad 122 tysiące.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2019 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu