Samochody seryjne
arkusz w PDF

PEUGEOT 107 (2005-...)

Galeria PEUGEOT 107

Model oznaczony liczbą 107 debiutował oficjalnie w marcu 2005 roku, podczas Salonu Samochodowego w Genewie. Był to wówczas najmniejszy pojazd tej marki. Jego konstrukcja była wspólnym dziełem specjalistów z japońskiej firmy Toyota oraz z grupy PSA (Citroen-Peugeot). Produkcję tego samochodu, jak również bliźniaczych modeli Citroen i Toyota uruchomiono w nowej fabryce zbudowanej w miejscowości Kolin, na terenie Republiki Czeskiej.

Ogólna koncepcja konstrukcyjna była typowa dla małych samochodów segmentu rynkowego A. Zwarte dwubryłowe nadwozie typu hatch-back miało długość niewiele przekraczającą 3,4 m. Do produkcji wprowadzono zarówno wersje trzydrzwiowe jak i pięciodrzwiowe. Skromnie wyposażone wnętrze przewidziano dla czterech osób. Niewielki zespół napędowy zabudowano poprzecznie w przedniej części pojazdu. Do napędu zastosowano trzycylindrowy silnik benzynowy o pojemności 1,0 dm3 (opracowany przez Toyotę), a od jesieni 2005 roku oferowano także czterocylindrowy silnik Diesla o pojemności 1,4 dm3 pochodzący z gamy PSA.

Początkiem 2006 roku wprowadzono do produkcji zrobotyzowaną skrzynię przekładniową (2-Tronic) przeznaczoną do współpracy z silnikiem benzynowym. W latach 2006-2009 oferowano liczne wersje specjalne o wzbogaconym wyposażeniu.

W styczniu 2009 roku samochody 107 poddano modernizacji typu face-lifting. Zmieniono wygląd przedniej ściany nadwozia. Nieznaczne zmiany w silnikach benzynowych wpłynęły na zmniejszenie zużycia paliwa.

W lutym 2012 roku przeprowadzono drugą modernizację (face-lifting), która spowodowała zmiany w wyglądzie tych pojazdów. Zrezygnowano z dalszego stosowania silników Diesla.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2023 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu