Samochody seryjne
arkusz w PDF

MAZDA 2 I (2003-2007)

Galeria MAZDA 2 I

Pierwsza generacja samochodów Mazda 2 debiutowała w 2002 roku podczas Salonu Samochodowego w Paryżu, ale do sprzedaży trafiła początkiem następnego roku. Pod względem konstrukcyjnym była spokrewniona z europejskim Fordem Fusion, a więc pośrednio także z modelem Fiesta. Produkcję tych pojazdów uruchomiono w hiszpańskich zakładach Forda w Walencji. Bliźniaczy model produkowany był w Japonii i sprzedawany na tamtym rynku pod nazwą Demio.

Sylwetka pięciodrzwiowego nadwozia nawiązywała do poprzednika, ale zwiększono wymiary pojazdu. Rozstaw osi wzrósł o 10 cm, a długość całkowita zwiększyła się o ponad 11 cm. Stosunkowo duża wysokość, charakterystyczna dla samochodów wielofunkcyjnych, została jeszcze zwiększona o 1 cm.

Samochody Mazda 2 oferowane były w czterech wersjach silnikowych. Wszystkie jednostki napędowe były czterocylindrowe i zabudowano je poprzecznie. Silniki benzynowe pochodziły z gamy Forda i miały pojemność skokową 1,2, 1,4 oraz 1,6 dm3, natomiast turbodoładowany silnik Diesla miał pojemność 1,4 dm3. We wszystkich wersjach napędzane były koła przednie.

Wiosną 2005 roku samochody tej rodziny poddano modernizacji typu face-lifting. Zmienił się przedni zderzak oraz lampy przednie i tylne.

Produkcja samochodów pierwszej generacji została zakończona w 2007 roku.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2023 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu