Samochody seryjne
arkusz w PDF

OPEL CALIBRA (1990-1997)

Galeria OPEL CALIBRA

Sportowy model Opla o nazwie Calibra miał swoją prezentację podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie n/Menem jesienią 1989 roku, natomiast sprzedaż rozpoczęto wiosną 1990 roku.

Pojazd powstał w oparciu o zespoły modelu Vectra, co wpłynęło na redukcję kosztów opracowania i produkcji. Trzydrzwiowe nadwozie typu coupe miało smukłą i elegancką sylwetkę. Bryła nadwozia została starannie dopracowana pod względem aerodynamicznym. Wartość współczynnika oporu powietrza Cx wynosiła tylko 0,26, co stanowiło wówczas najniższą wartość wśród samochodów produkowanych seryjnie. W obniżonej przedniej części nadwozia zabudowano soczewkowe lampy przednie o bardzo małej wysokości. Wnętrze modelu Calibra umożliwiało wygodny przewóz czterech dorosłych osób.

Początkowo oferowano tylko wersje z napędem na koła przednie. Stosowano czterocylindrowe silniki benzynowe o pojemności skokowej 2,0 dm3 w wersjach 8- i 16-zaworowych. Dostępne były zarówno mechaniczne, jak i automatyczne hydromechaniczne skrzynie przekładniowe. Jesienią 1990 roku wprowadzono na rynek wersje z dołączanym napędem na obie osie. Rozwiązanie ze sprzęgłem lepkościowym umożliwiało okresowe przeniesienie napędu także na koła tylne.

W 1992 roku pojawiła się najszybsza wersja Calibry wyposażona w turbodoładowany silnik o pojemności skokowej 2,0 dm3. W silniku tym znalazło się oryginalne rozwiązanie techniczne w postaci turbosprężarki o obudowie zintegrowanej z kolektorem wylotowym. Ta wersja pojazdu miała napęd na cztery koła.

Rok później wdrożono do produkcji wersję wyposażoną w silnik w układzie V6 o pojemności skokowej 2,5 dm3. Model Calibra z tym silnikiem oferowany był tylko w wersji z napędem na oś przednią. Podobny układ napędowy miały samochody z nowym silnikiem 16-zaworowym o pojemności 2,0 dm3, stosowanym od 1994 roku, którego osiągi mieściły się między poprzednio stosowanymi jednostkami napędowymi o takiej samej pojemności.

Produkcja modelu Calibra zakończona została w połowie 1997 roku, a ogółem wykonano około 240 000 sztuk tych pojazdów.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2022 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu