Samochody seryjne
arkusz w PDF

LANCIA Y 10 (1985-1996)

Galeria LANCIA Y 10

W marcu 1985 roku odbyła się prezentacja modelu Lancia Y10. Był to niewielki pojazd o długości 3,4 m, ale jak przystało na tę markę, wyróżniał się bogatym wyposażeniem i ciekawymi rozwiązaniami technicznymi. Dwubryłowe nadwozie o wyraźnie klinowym zarysie zostało opracowane zostało przez firmę projektową Ital Design. Tylna ściana miała niemal pionowy przebieg i wyróżniała się drzwiami wykonanymi z tworzywa sztucznego i malowanymi zwykle na czarno. Płynna linia nadwozia pozwoliła uzyskać stosunkowo niską wartość współczynnika oporu powietrza.

Na rynku włoskim i francuskim pojazd ten sprzedawano pod marką Autobianchi.

Początkowo model Y 10 oferowany był w trzech wersjach silnikowych, z napędem na koła przednie. Stosowano silniki o pojemności 1,0 i 1,1 dm3 z tym, że ten drugi występował w odmianie wolnossącej i turbodoładowanej. Największym silnikiem była nowoczesna jednostka typu FIRE (Fully Integrated Robotized Engine) o zredukowanej liczbie części i niewielkiej masie.

Ciekawym rozwiązaniem było zawieszenie tylnych kół na osi typu omega z centralnym jej mocowaniem do nadwozia.

Na turyńskim Salonie Samochodowym w 1986 roku zaprezentowano model Y 10 4WD z dołączanym napędem osi tylnej. Zastosowano sztywny most tylny prowadzony na podłużnych resorach piórowych.

W 1988 roku zmieniono gamę silników wprowadzając nowe jednostki jak 1,4 FIRE oraz 1,3 dm3. W następnym roku rozszerzono program produkcji o model Selectronic wyposażony w bezstopniową skrzynię przekładniową typu CVT.

We wrześniu 1992 roku przeprowadzono „face-lifting”, który spowodował zmianę wyglądu przedniej i tylnej części nadwozia. Zmieniono także wystrój tablicy rozdzielczej i innych elementów wnętrza pojazdu.

Produkcję modelu Y 10 zakończono w 1996 roku, a jego następcą został samochód o symbolu Y. Ogółem wyprodukowano 1,134 mln pojazdów tej rodziny.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2023 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu