Samochody seryjne
arkusz w PDF

MINI MINI PACEMAN (2012-2016)

Galeria MINI MINI PACEMAN

Niewielki crossover o nazwie Paceman debiutował oficjalnie jesienią 2012 roku podczas Salonu Samochodowego w Paryżu. Był on rozwinięciem pojazdu studialnego o tej samej nazwie z dopiskiem Concept, który był prezentowany w styczniu 2011 roku na Salonie w Detroit.

Pod względem konstrukcyjnym był silnie spokrewniony z nieco większym modelem rodziny Mini (trzeciej generacji) o nazwie Countryman. Wykorzystano tą samą płytę podłogową, ale samonośne dwubryłowe nadwozie zostało wyposażone tylko w troje drzwi. Zmiana linii dachu oraz większe pochylenie tylnej ściany wpłynęły na bardziej dynamiczny wygląd pojazdu.

Gama jednostek napędowych składała się z silnika benzynowego o pojemności skokowej 1,6 dm3 w wersji wolnossącej i turbodoładowanej oraz z dwóch silników Diesla o pojemności 1,6 i 2,0 dm3. Każdy z tych silników łączony był z sześciobiegową skrzynią przekładniową mechaniczną lub opcjonalnie z automatyczną (hydromechaniczną). W wersjach bazowych napęd przenoszony był na koła przednie, ale w ofercie były także wersje z dołączanym napędem kół tylnych (ALL4). Produkcja tych pojazdów odbywała się w Austrii.

Wiosną 2014 roku samochody tej rodziny zostały nieznacznie zmodernizowane. W ramach face-liftingu zmieniono nieco wlot powietrza do komory silnikowej i prowadzono nowe wzory obręczy kół. Zespoły mechaniczne pozostały bez zmian.

Zakończenie produkcji samochodów Paceman nastąpiło w grudniu 2016 roku. Model ten nie doczekał się bezpośredniego następcy.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2023 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu