Samochody seryjne
arkusz w PDF

SAAB 93 (1955-1960)

Galeria SAAB 93

Model oznaczony liczbą 93 został zaprezentowany w grudniu 1955 roku i stanowił rozwinięcie poprzedniego modelu. Zakres zmian był stosunkowo duży i obejmował wiele zespołów pojazdu.

Kroplowy kształt bryły nadwozia został utrzymany, ale całkowicie zmieniony został wygląd przedniej części pojazdu. Nowe jednoczęściowe zderzaki przyczyniły się do niewielkiego wzrostu długości całkowitej. We wnętrzu pojawiły się nowe wygodniejsze fotele oraz zegar.

Najbardziej istotną nowością był nowy silnik dwusuwowy, który miał trzy cylindry i w odróżnieniu od poprzednika był zabudowany wzdłużnie. Pojemność skokowa zmniejszyła się do 748 cm3, ale osiągi pojazdu uległy poprawie. Wprowadzono nową instalację elektryczną o napięciu 12 V.

Zmieniono także konstrukcję zawieszeń kół przednich i tylnych, zastępując drążki skrętne sprężynami śrubowymi. Koła jezdne wyposażono w opony bezdętkowe. W niektórych samochodach z 1957 roku montowano statyczne pasy bezpieczeństwa.

Jesienią 1957 roku przeprowadzono modernizację samochodu. Wprowadzono jednolitą giętą szybę przednią i nowe wycieraczki. Kierunkowskazy ramieniowe zostały zastąpione migowymi. Nowy zbiornik paliwa miał funkcję mieszania benzyny z olejem. Zmieniony model otrzymał oznaczenie 93 B.

W kwietniu 1958 roku przedstawiono w Nowym Jorku model Gran Turismo 750. Była to usportowiona wersja, przewidziana głównie na rynek amerykański. Silnik był zasilany przez dwa gaźniki, co wpłynęło na poprawę osiągów. Zmieniono zestaw wskaźników oraz kierownicę i fotele.

Kolejna modernizacja miała miejsce jesienią 1959 roku. Pojawił się wówczas model oznaczony jako 93 F. Główną zmianą było przeniesienie zawiasów bocznych drzwi z tylnej krawędzi na przednią. Zmieniono materiały tapicerskie oraz wzmocniono układ hamulcowy.

Produkcję samochodów Saab 93 zakończono w 1960 roku. Ogółem wyprodukowano nieco ponad 52,7 tysięcy tych pojazdów, z czego ponad 20 tysięcy wyeksportowano do USA. Następcą był model Saab 96.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2023 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu